Plavání

Přestože je článků o tomto sportu již dostatek, rád bych vám tímto příspěvkem plavání trochu přiblížil. Z možných stylů plavání se budu věnovat pouze stylu „prsa“, přidám pár osobních poznatků a snad i prospěšných rad. Ale pro začátek si dáme takový propagační úvod.

Úvod

Chcete zhubnout, udržet se v kondici nebo jen aktivně relaxovat? Všech těchto cílů můžete dosáhnout plaváním. Ať už se ale rozhodnete z jakéhokoli důvodu, mělo by vás to především bavit a měli byste tento sport (ostatně jako každý jiný) provozovat rádi. Co tedy může plavání nabídnout, aneb jaké jsou vlastně jeho výhody1:

  • Plavat mohou všichni bez ohledu na věk.
  • Má pozitivní vliv na kapacitu plic a činnost srdce.
  • Rovnoměrně aktivuje všechny svalové skupiny.
  • Nezatěžuje pohybový aparát (klouby, kosti), je tak vhodné i jako rehabilitace.
  • Dobrý vliv při bolestech páteře (svaly se ve vodě uvolní) – při dodržení správné techniky plavání, tzn. neplavat způsob prsa s hlavou nad vodou.

Není až tak rozhodující jaký zvolíte styl, nemusíte mít ani žádnou zázračnou kondici – při plavání totiž hraje podstatnou roli technika. V tomto ohledu mne nejvíce zaujaly články na webu Totální plavání Tomáše Vojtěchovského. Pokud nemáme správnou techniku, učíme se spíše bojovat s vodou než plavat. Proto je lepší soustředit se spíše na to jak správně plavat a ne jak daleko2. Podobně jako bojové umění se skládá plavání z celé řady pohybů a je proto lepší nesoustředit se na plavání jako celek, ale pokaždé si vybrat jen jeden sledovaný prvek: „Dělejte dobře jednu věc.“3 Tímto heslem se snažím řídit a podle něj jsem přizpůsobil i další popis plavání.

Co se frekvence týče: abychom poznali pozitivní účinky plavání, měli bychom plavat alespoň 1x týdně 30 minut bez větších přestávek (konstantně, vytrvale). Řekl bych ideálně 2x týdně 45 minut4 v co nejdelším časovém odstupu (například v sobotu ráno a v úterý odpoledne). Neberte to ale, prosím, jako nějaké dogma stylem „pokud nebudu plavat tak často a tak dlouho, je to na nic.“ Plavte tak často jak vám to vyhovuje a kolik zvládnete – nezapomínejte, že z plavání byste měli mít především radost.

Plaveme prsa

Plavání stylem prsa je nejstarší, nejrozšířenější, nejnáročnější a nejpomalejší styl ze všech. Nebudu zde popisovat základy, ty jsou popsány například v článku Jak správně plavat prsa. Mně osobně celkem pomohlo i How To Swim Video – Breast Stroke, další videa (možná pro vás i lepší) můžete najít rovněž na Youtube třeba zadáním dotazu how to swim breast stroke. V duchu hesla „Dělejte dobře jednu věc“ tedy uvádím místo detailního popisu stylu seznam „věcí“, na které se můžete zaměřit při pilování vaší techniky5:

  • Hlava
    • V rovině s páteří, ani zakloněná ani předkloněná (a to i když je nad hladinou, snažit se držet hlavu v normální poloze – pod vodou se díváme na dno, při nádechu mírně před sebe), nejde tedy plavat stylem stále s hlavou nad vodou (respektive jde, ale páteř tím spíše trpí).
  • Ruce
    • Záběr provádíme jen po prsa (ruce končí záběr na úrovni prsou, neprotahujeme pohyb dál, například až k bokům).
    • Při záběru není loket nikdy výš než ramena a je vždy výš než ruce.
  • Dlaně (spolu s chodidly nejvíce ovlivňují záběr)
    • Udělat z dlaně „pádlo“ – mírně do špetky s prsty u sebe.
    • Natočit dlaně správným směrem (zabírat co největší plochou již ze začátku záběru).
  • Chodidla
    • Při skrčení nohou před záběrem směřují vzhůru a jsou formována do fajfky.
    • Při skrčení nohou paty přitáhnout co nejblíže k hýždím.
  • Dýchání
    • Frekvence dýchání odpovídá počtu temp (nádech a výdech s každým tempem).
    • Rychlý „lapavý“ nádech ústy.
    • Soustředit se spíše na výdech (dostatečné vydechnutí) než na nádech, pokud se více nadechneme než vydechneme, jsou plíce vystaveny zbytečnému napětí (proto spoustě plavců „dochází dech“).
  • Rychlost
    • Usilovat o klidné (klidné, protože při dvojnásobném zrychlení záběrových pohybů vzroste spotřeba vynaložené energie až osmkrát), rovnoměrné plavání (u závodních plavců navazují záběry bez přerušení; my, obyčejní smrtelníci, se však mezi záběry při splývání můžeme chvilku uvolnit a odpočinout si – této části (splývání) říkám „torpédo“ a maximálně si ji užívám).
  • Okolí
    • Je dobré zaměřit se spíše na sebe a své pohyby než při plavání po očku sledovat atraktivní protějšky.

Obrátka

Pokud chcete plavat bez přestávky, je samozřejmě důležitým prvkem i obrátka. Sám jsem s ní měl trochu problém, pokusím se ji zde tedy trochu popsat:

  • Do obrátky je třeba jít s rychlostí (ideálně v začátku splývání – zkrátka ne až je rychlost příliš nízká, správný moment pak už zjistíte sami).
  • Po dotyku stěny ruce pokrčíme a protože nechceme narazit, ve vhodnou chvíli se odrazíme rukou od stěny a druhou ruku přitáhneme k tělu (cílem je jako by si dřepnout na stěnu bazénu, s tím nám pomůže právě odraz rukou – vytočit horní část těla do protipohybu).
  • Po odrazu se otáčíme o 180°. Dostaneme nejprve tělo do vertikální polohy (krátce po odrazu), hlava je nad hladinou – čas pro nádech. Ruce i tělo dále směřují do polohy jako při splývání (odrazová ruka se může přesouvat nad hladinou, druhá vyráží od těla ve vodě) a přichází zmiňované dřepnutí na stěnu (otočení je hotovo).
  • Nakonec se nohama odrazíme od stěny (jako když startujeme z bazénu a ne skokem).

Snad je popis aspoň trochu srozumitelný, obrátka je hezky zachycena například ve zmiňovaném videu. Nesnažte se ji však nijak přehnaně teoreticky studovat, je lepší ji vyzkoušet ve vodě – po pár bazénech již nebude co řešit.

Několik doporučení

Najděte si společnost

Dobrá rada zvláště pro vás, kteří se nemůžete k plavání rozhoupat. Když se domluvíte s drahou polovičkou, členem rodiny, kamarádem nebo kolegou z práce, je cesta na bazén hned snazší. Vím, že to není žádná převratná rada, ale opakování – matka moudrosti. Takže už zvedejte telefon a domlouvejte plavání! Ale pozor, pak skutečně plavat a celou dobu nediskutovat.

Pořiďte si brýle

Pokud se chcete plavání opravdu věnovat, je vlastně skoro nutností pořídit si plavecké brýle (alespoň moje oči si s chlorem moc nerozumí). Zvláště neváhejte pokud stále plavete prsa s hlavou nad vodou (z toho už mě pomalu bolí za krkem jen když na bazénu vidím tímto způsobem plavat ostatní). Zase taková investice to není a s hlavou pod vodou a dýcháním do vody dostává plavání zcela nové dimenze. Věřte mi a neváhejte to zkusit (třeba i bez brýlí).

Plavte za sebou

Stane se, že se v bazénu sejde více lidí a plavání křížem krážem a proplétání se mezi ostatními špagetovým způsobem není zrovna to pravé. I více lidí si ale může bez problémů zaplavat v jedné dráze. Rozdělte si dráhu jako silnici a zkrátka plavte za sebou „do kruhu“ (bohužel nevím, zda jsou na to nějaká pravidla, ale řekl bych proti směru hodinových ručiček – u nás se jezdí vpravo). Pokud najdete dráhu, kde se plave alespoň přibližně vaším tempem, a držíte rozumné rozestupy, dá se opravdu dobře zaplavat i když je „natřískáno“. Bohužel mi to připadá, že mnoho lidí nad touhle možností ani neuvažuje, takže neváhejme tyto myšlenky šířit a případně do této formace plavce i organizovat – nakonec je to pro dobro všech zúčastněných.

Závěrem

Doufám, že jsem vám tímto textem alespoň trochu pomohl a přeji vám hodně vytrvalosti a radosti při plavání. Pokud byste zde snad našli nějaké bludy, prosím, napište mi a uvedu věci na pravou míru – děkuji.


  1. Plavání spaluje tuky, posiluje tělo a zlepšuje kondici
  2. Jednoduchý program pro zlepšení plavání
  3. Jednoduchý program pro zlepšení plavání
  4. v intervalech se různé články liší, ale jednou je málo a půl hodiny mi přijde také málo
  5. Školení trenérů – odborná část plavání