Výroba banjo ukulele

Rád bych zde prezentoval, jak jsem si vyrobil vlastní banjo ukulele. Postup jsem zpracoval ve videu (anglicky). Jednotlivé části stručně popisuji i zde a přidal jsem i odkazy na stránky, kde jsem materiál pořídil. Video s obrázky je ovšem názornější.

Na začátku byl sen – vyrobit si vlastní ukulele (jednou z inspirací byly také stránky Miloslava dohnala-Fouse). To bych nezvládl (nemám dílnu ani zkušenosti s prací se dřevem), takže jsem zvolil banjo ukulele a snažil se vše udělat jednoduše. Poté, co jsem si připravil tento jednoduchý „plánek“, jsem přestal snít. Zjistil jsem, že potřebuji dát dohromady pouze 9 základních částí (9. struny, nejsou na obrázku), takže jsem se pustil do práce.

Banjoukulele plánek

Dále jsem zjistil, že nejdůležitějším rozměrem pro výrobu je mensura (vzdálenost mezi kobylkou a nultým pražcem). Ta ovlivňuje vzdálenost mezi pražci, délku hmatníku, krku, vlastně celého nástroje. Chtěl jsem tenorovou mensuru, jako má moje klasické ukulele, což je 432 mm (17”). Našel jsem si na webu vhodné díly a udělal si jednoduchý model z kartonu, abych zjistil, jestli všechny velikosti vyhovují (bubínek je dost velký, krk je dost dlouhý, pozice kobylky správně vychází). Všechno vypadalo dobře, tak jsem materiál koupil (potřebný materiál mě přišel na 1070 Kč) a pustil jsem se do díla.

1 Buben

Jako tělo jsem použil 8“ ruční bubínek Stagg HAD-008W. Viděl jsem na YouTube použít i krabici od bot nebo plechovou od sušenek, bubínek mi ale přišel nejlepší.

V bubínku jsem pouze vyřezal díru pro krk a vyvrtal díry pro šrouby k připojení krku.

2 Krk

Krk by měl být z tvrdého dřeva, ideálně javor. Nechtělo se mi obcházet truhláře, jestli nemají nějaký kousek navíc, tak jsem si koupil v OBI dubový dveřní práh.

Krk prochází celým nástrojem (přišlo mi jako nejjednodušší řešení). Opracoval jsem část, která bude v bubínku (aby se krk nedotýkal blány bubínku), vytvaroval krk a hlavu. Vyvrtal díry pro ladicí mechaniku a pro její upevnění. Krk by měl být správně nalakovaný, ale z toho jsem měl trochu obavy. Ošetřil jsem ho pouze lazurolem. Zatím vypadá dobře.

3 Hmatník

Pro hmatník opět vhodné tvrdé dřevo, ideálně eben (palisandr, javor). Koupil jsem Hmatník eben mandolínový.

Hmatník jsem ořezal na požadované rozměry (28×4 cm). Zbytky jsem použil na struník a kobylku. Pro pražce bylo třeba na hmatníku udělat zářezy. Vzdálenost mezi pražci je dána mensurou a dá se vypočítat na kalkulátoru, např.: Fret position calculator, FretFind2D. Zářezy jsem dělal malou ruční pilkou. Abych je byl schopný udělat přesně a rovně, vyrobil jsem si ze zbytkového dřeva jednoduchou pomůcku (jako v tomto videu).

4 Pražce

Jako pražce jsem viděl použít i hřebíky nebo špejle. U nás je k dostání i pražcový drát, takže jsem neváhal a koupil Pražcový drát 1,5, možná by bylo lepší použít i větší 2,0.

Z drátu jsem si připravil pražce požadované délky a zaoblil pilníkem. Do zářezu jsem nanesl trochu lepidla, vložil pražec a přibil kladivem. Dírky v hmatníku pod pražcem jsem vysypal pilinami z hmatníku a zakápl vteřinovým lepidlem. Po zaschnutí jsem upravil smirkovým papírem. Pro dokončení hmatníku jsem provedl kontrolu, zda některý pražec příliš nevyčnívá. Nedělal jsem tak složitě, ale je to hezky popsáno ve videu levelling and polishing guitar frets.

5 Nultý pražec

Pro nultý pražec jsem koupil kostěný Pražec nultý FIRE&STONE kytara.

Nultý pražec jsem zkrátil, trochu opracoval a udělal zářezy pro struny.

6 Ladicí mechanika

Našel jsem ladicí mechaniku speciálně pro ukulele a pořídil Stagg KU259.

S ladicí mechanikou bylo pouze minimum práce, jen jsem vložil do připravených otvorů v hlavě a připevnil šroubky.

7 Kobylka

Koupil jsem kobylku pro banjo: Kobylka banjo tenor 4-strunné Tennessee. Udělal jsem si i jednu ze zbytků hmatníku.

Kobylku pro banjo jsem musel trochu zkrátit (upravit výšku). Zatím používám tuhle. U kobylky je důležité hlavně umístit ji ve správné vzdálenosti od nultého pražce (dodržet zvolenou mensuru).

8 Struník

Byl by asi vhodnější kovový struník pro banjo, žádný cenově dostupný jsem však nenašel. Vyrobil jsem tedy ze zbytků hmatníku.

Z ebenu jsem připravil dva malé kousky a opracoval. Do každého jsem udělal 2 dírky pro uchycení strun a připevnil k bubínku (šrouby procházejí až do krku).

9 Struny

(Nejsou na obrázku) nepoužívám žádné speciální struny pro banjo ukulele, ale běžné tenorové, které kupuji pro klasické ukulele. Nejvíc se mi osvědčily AQUILA SET TENOR REG.

Napište komentář

19 + = 22