Ukulele

Nádherný libozvučný nástroj, do kterého jsem se zamiloval a postavil si dokonce vlastní banjo ukulele. Na internetu je toho o ukulele k nalezení již dost, proto spíše než svůj výklad uvedu seznam odkazů, které by vám v souvislosti s ukulele mohly pomoci. Přidám také něco o svém hraní.

Odkazy

Já a ukulele

Miluji hudbu a k brnkání mám velice blízko. 10 let jsem chodil do ZUŠky na kytaru. Bavilo mě to, ale nikdy jsem nebyl zapálený, nadšený hráč. Po škole jsem si jen velmi zřídka něco pro údržbu zahrál, až jsem objevil The Ukulele Orchestra of Great Britain. Tak malý nástroj mě nadchl a musel jsem ho vyzkoušet (rok 2010). Ukulele u nás tehdy ještě tolik „nefrčelo“ a vlastně mi delší dobu leželo ve skříni, než jsem objevil další video: Jake Shimabukuro – While My Guitar (Ukulele) Gently Weeps. Fascinovalo mě, že je možné něco takového na ukulele zahrát. Jako odreagování při učení na státnice jsem začal tuhle skladbu cvičit.

Když jsem měl nacvičeno, dal jsem svoje podání While My Guitar na YouTube, protože jsem chtěl zamachrovat, co jsem se naučil. S prvními přihlášenými odběrateli mi došlo, že se ode mě na YouTube kanálu očekává nějaký další materiál 🙂. Začal jsem hledat a cvičit další skladby. Věnoval jsem se spíše těm klasickým, upravil si pro ukulele některé skladby, které jsem hrával na kytaru. Ze hry jsem byl nadšený. Hrál jsem prakticky denně, až jsem začínal být nervózní, když jsem si pár dnů nezahrál. Mým největším úspěchem byl Bach:

Vydržel jsem u ukulele několik let, až jsem díky kapele Swing Mustard dostal příležitost vyzkoušet basové ukulele. Klasické ukulele jsem tak pověsil na hřebík (rok 2016) a věnuji se už jen basování. Třeba se ke klasickému ukulele ještě někdy vrátím.

Napište komentář

2 + 1 =