Basové ukulele

Basové ukulele je krásný nástroj, který však má s ukulele společnou pouze velikost – barytonové ukulele, tedy menzura cca 20,3″, resp. cca 51,5 cm. Jinak se jedná vlastně o malou basovou kytaru ve standardním ladění E, A, D, G.

Struny

Aby bylo možné vytvořit basový nástroj s tak malou menzurou, vznikly původně speciální „gumové“ struny na bázi silikonu. Teď už je k dostání široká škála strun, jak „gumových“, tak falatwounds a roundwounds (s těmito bohužel nemám mnoho zkušeností). Zkoušel jsem Gali UXB810 Blacknylon (flatwounds), „kvákací“ Pahoehoe a samozřejmě Aquila – Thundergut, Thunderblack a konečně Thunder Reds.

Chci se tónem víc blížit kontrabasu, takže u mě vyhrávají Thunder Reds – do těchto strun se přidává měděný prášek, takže jsou jsou oproti ostatním méně „gumové“: jsou tenčí, tvrdší a mají trochu vyšší napětí (nejsou tak volné). Připadá mi, že mají lepší intonaci, čistší tón a hraní je příjemnější (menší „gumovost“).

Na co hraju

Ortega Lizzy-BSFL-GB, Phil Jones Bass BG 100

Chtěl jsem se tónově co nejvíc přiblížit kontrabasu, takže jsem zvolil bezpražcové ukulele Ortega Lizzy-BSFL-GB. Časem jsem jej vyměnil za KALA UBASS-EBY-FL – rozdíl není až tak zásadní, ale intonace je přeci jen trochu lepší a víc se mi líbilo 🙂. Musím se přiznat, že cvičím taky na basovou kytaru, i když s kratší menzurou (Allen Woody Rumblekat). Dost mi pomohla s technikou a odstraněním některých chyb, které na basové ukulele sice nebyly tolik slyšet, ale zkrátka tam byly.

Pro úplnost doplním i kombo. Používám Phil Jones Bass BG 100, které mi doporučil jeden kontrabasista. Malé lehké a přesto výkonné kombo, které mi pro hraní swingu bohatě stačí i bez připojení na PA. K malému nástroji je ideální.

Jak jsem k němu přišel

Už mě nebavilo hrát si na ukulele jen pro sebe a chtěl jsem zkusit kapelu. Příležitost se objevila při tanci swingu – z tanečníků školy Swing Busters začala vznikat kapela Swing Mustard. Přidal jsem se s klasickým ukulele a jak to tak asi někdy bývá – chyběla basa…

Věděl jsem, že existuje něco jako basové ukulele, ale už mi tolik nedocházelo, že je to vlastně úplně jiný nástroj. Byla to slušná výzva, takže jsem roku 2016 přešel na basové ukulele. Basa nakonec i víc vyhovuje mojí „týmové roli“, pěkně vzadu se podílet na tvoření rytmického a harmonického základu pro sólisty 🙂.

Swing Mustard

Kapela založená tanečníky Lindy hopu, hrající k tanci i poslechu a hlavně pro radost. Rádi Vám zahrajeme, neváhejte nás kontaktovat na Facebooku. Hrajeme především swingové standardy, jejichž aranžmá přizpůsobujeme složení kapely. Více informací si o nás můžete přečíst v tomto článku.

Poslechnout si nás (a tedy i basové ukulele) můžete nejlépe samozřejmě na živo, ale také na našem YouTube kanálu. Naším největším počinem je zatím klip k písni Darktown Strutters‘ Ball.

Napište komentář

+ 84 = 89